Elma+Alt+Shift

Bir garip hoca Adnan Hoca ve Digiturk sorunsalı

Posted on: Ekim 29, 2008

Hazır Blogger kapanmamışten -ki her an kapanabilir-, neler oldu neler bitti konuşalım. Zaten herkes biliyor konuyu. Fikir özgürlüğünün, paylaşımın, deneyimlerin ve ortak akıl yürütmenin ne kadar ayaklara düştügünü, açık-kapalı butonunun durmadan çalıştığını ve çalışmaya devam ettiğini biliyor değil mi herkes? O yüzden ayrıntılara girmeyelim ve özetle neler olup bittiğine bir göz atalım:
Digiturk adı verilen dijital yayın platformu yüz kadar blogun izinsiz LigTV özet yayınlarını gösterip paylaştığı için başka mahkemelerden çıkartamadığı kapama kararını Diyarbakır mahkemelerinden çıkarttırarak ve son zamanların en büyük cahillik örneğini de bizlerle paylaşarak Blogger.com’u kapatmaya karar verdi. Cihangir Karabağlı adındaki Anti Fraud Timi’nin (telif haklarını koruyan, kollayan ve takip eden, bir nevi A Takımı) ‘ince’ araştırması sonucu kurunun yanında yaş da yanarak, aralarında reklamcı, yönetici, pazarlamacı, ressam, tasarımcı, avukat, mühendis, mimar vs. gibi hemen hemen tüm mesleklerden insanların fikir ve deneyimlerini paylaştığı blogları kapatıldı. Digiturk’ün avukatı da işi çok iyi bildiğini gösterircesine canlı yayında konuyla ilgili olarak haklı olduklarını söyledi. Hatta yetinmeyerek, Blogger’ı kontrol altına alabilmek için ‘admin’ yani site yöneticisi sıfatının verilmesini istedi. Avukat kişi büyük internet bilgisi sayesinde bizi aydınlatarak yeni bir tartışmanın başlamasını da sağladı. Şimdilik Blogger açık görünüyor (arada kapalı haberlerini de almıyor değiliz). Ancak delil yetersizliğinden kapalı olan bu blog platformu, önümüzdeki günlerde büyük ihtimalle tekrar kapanabilir.
Yeni Adnan Oktar Cihangir Karabağlı’dan sonra. üstadı internet aleminin medar-ı iftiharı, sansürün baş aktörü Sayın A.O.’ya geçelim şimdi. Sevgili Adnan’ın yaptığı en son muhteşemlik örneği ise Bağımsız İletişim Ağı Bianet‘i iki avukatıyla tehdit ederek, yayınlanan bir yazıyı kaldırmalarını istemek. Ama yazıyı defalarca okuduğunuz halde herhangi bir hakaretin olmadığını görüp, konu hakkında dumura uğramanız an meselesi bu arada. Yazıdan bir kısım şöyle:
“Türkiye’de İnternet yasakları uzun süredir gündemin önemli maddelerinden birini oluşturuyor. Bu durumun 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”un (1) yürürlüğe girmesiyle daha arttığı söylenebilirse de aslında İnternet yayıncılığına getirilen kısıtlamalar bu Kanun’un yürürlüğe girmesinin öncesine dayanıyor. Artık bir marka haline gelen “Adnan Hoca Kapatmaları” bu eski alışkanlığın bir uzantısı. Adnan Hoca’nın son dönem popüler kurbanları arasında Google Grupları, evrim teorisini savunan ünlü bilim adamı Richard Dawkins’in sitesi http://richarddawkins.net/, eğitim emekçileri sendikası Eğitim-Sen’in sitesi http://egitimsen.org.tr, anarsist.org ve www.turandursun.com bulunuyor.” ” Dahası, diğer kapatma kararlarında olduğu gibi gazete ve okuyucuları karardan site kapatılınca haberdar oldular. Gazete herhangi bir şekilde kişilik haklarının ihlal edilmediğini ya da edildiyse gerekli önlemi aldığı savunmasını yapamadı. Bugüne kadar Silivri ve Gebze mahkemeleri yoluyla tam 61 siteye engelleme yasağı koyduran Adnan Hoca, bu açıdan 5651 sayılı Kanunla re’sen engelleme kararı almaya yetkili Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile yarışır hale geldi.(3)” Devamı ise şuradan.
Şimdi yazıyı okuduğunuz zaman fark ediyorsunuz ki hakaret adına hiçbir şey yok. Peki A.O. iki avukatını görevlendirerek bu yazı hakkında nasıl bir tehdit mesajı yolladı o zaman? Onu da okuyalım:
“Sayın yetkili,
Servisiniz altında yayın yapmakta olan; http://www.bianet.org/bianet/kategori/bilisim/110319/internete-karsi-adnan-hoca-tum-kapatmalar-hukuka-aykiri isimli sitede başta Sayın Adnan Oktar (Harun Yahya) olmak üzere birçok müvekkilim hakkında hukuka aykırı şekilde bir takım hakaretler ve iftiralar yer almaktadır. Sitedeki, müvekkillerim ile ilgili söz konusu hukuka aykırı yayınların 24 saat içinde yayından çıkarılmasını talep ediyor, aksi halde bu yayınların kaldırılması amacıyla mahkemeye başvurmak zorunda kalacağımızı ihtaren bildiriyoruz. Yapılan hukuki başvurular neticesinde bir internet sitesinin herhangi bir sayfasında hukuka aykırı bir yayın yapıldığı taktirde, teknik olarak sadece ilgili yayının yapıldığı sayfanın kaldırılması sağlanamamakta ancak sitenin komple kapatılması yoluna gidilebilmektedir. Benzeri durumda, Türk Mahkemeleri başta wordpress.com, richarddawkins.net, egitimsen.org.tr ve groups.google, gazetevatan.com sitesi olmak üzere çok sayıda internet sitesine Türkiye’den erişimi yasaklamışlardır. Bu nedenle milyonlarca kişi halen bu sitelere Türkiye’den ulaşılamamaktadır. “Kişilik haklarına saldırı, hakaret veiftira olmadığı sürece internet olabildiğince özgür olmalı” anlayışını savunan bizler, hukuka aykırı yayınların kaldırılması adına teknik yönden bir sitenin komple kapatılması gibi durumla karşı karşıya kalınmasını istemediğimizden, direk hukuki başvuru yapmak yerine bu uyarıyı tarafınıza göndermeyi uygun bulduk.
Bu bakımdan, http://www.bianet.org/bianet/kategori/bilisim/110319/internete-karsi-adnan-hoca-tum-kapatmalar-hukuka-aykiri
linkindeki hakaretleri 24 saat içinde yayından kaldırmanızı tekrar hatırlatır ve müvekkilimiz Sayın Adnan Oktar (Harun Yahya) ve Bilim Araştırma Vakfı mensupları hakkında bundan böyle hakaret içerikli hukuka aykırı yayınlara sitenizde yer vermemenizi önemle bildiririz.
Eğer benzeri yayınlar tekrarlanırsa her seferinde yeni bir uyarı maili göndermeden hukuki haklarımızı aramak üzere başvurularımızı yapacağımızı da bilmenizi isteriz.
Saygılarımızla.
AVUKAT KERİM KALKAN/ AVUKAT CEYHUN GÖKDOĞAN”

Ortadaki egoyu fark ettiniz mi? Avukatlar öyle bir neşe ve gururla diyorlar ki, ‘kardeşim biz ne siteler kapattırdık, erişim bizim göbek adımız, senin siteyi mi kapattırmayacağız”, ağzınız açık bir şekilde okumak zorunda kalıyorsunuz. Yani gördüğüm ve takip ettiğim kadarıyla tek işi site kapatmak olan bu zat-ı muhterem bundan öylesine bir zevk alıyor ki, kapattırdığı siteleri gururla, davacı olmak üzere olduğu kuruma karşı söyleyebiliyor. Ve Bianet de büyük bir cesaret örneği gösterip bu yazıyı kaldırmıyor sitesinden.
Şimdi burası uzamasın diye yazının tümünü WordPress bloguma koydum. Ama eğer beni de kapatmak isterlerse buyursunlar kapatsınlar. Beynim yerinde, saha ise devamlı ama devamlı blog yazmaya elverişli. Yani kıssadan hisse, hepimiz insanız be A.O.
(Bu arada A.O.’yu devamlı Kanyon’da görüyorlarmış, hatta sben de gördüm geçenlerde. Üstünde beyaz bir takım, yanında avukatı veya koruması, dolanıyorlardı. Gidip yanına ‘ ya Adnan Abi şu interneti toptan kapattırsan da ne sen uğraşsan ne de biz sinir olsak’ diye. Ama sonra tırstım. Döver möver mazallah.)
Şimdi bu Bianet‘teki yazıyı isteyen bloguna yazsın. Öyle ki, ne kadar yayılırsa A.O.’nun avukatlarına o kadar iş çıkar. Biraz çalışsınlar değil mi?
Kaynak

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Mail

Kategoriler

Archive

Ekim 2008
P S Ç P C C P
« Eyl   Kas »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Most viewed

  • Hiçbiri

Twitter

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: