Elma+Alt+Shift

Aslında Darwin diye bir şey yok ama var gibi de…

Posted on: Mart 11, 2009

6d04887cTÜBİTAK, yani Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu, Türkiye’nin en üstteki bilim kurulunun senelerdir yayın hayatını sürdüren Bilim ve Teknik dergisi hükümetin politikaları doğrultusunda yayın hayatını farklı kulvarlarda sürdürmeye başladı. Öyle ki, Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’in kapak olduğu son (mart) sayısı, kapak ve içerideki 15 sayfa üst yönetim tarafından sansüre uğradı. Badem bıyıklıların işgal ettiği TÜBİTAK’ın bu efsanevi dergisinin yayın yönetmeni Dr. Çiğdem Atakuman ise görevinden alındı! İşte, daha önce defalarca evrim teorisi hakkında yazılar yayınlanan Bilim ve Teknik dergisi iktidardaki hükümetin derse girmesinden bu yana sınıfta kalmaya başladı. Ve artık bundan sonra da böyle olacak gibi.
Devamı içeride..

(Aşağıdaki yazı Tempo‘dan alınmıştır.)

TÜBİTAK Ulemaya Emanet

TÜBİTAK sözcüğünü herhalde tanıyorsunuz. Açılımı “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu”. Bir kamu kuruluşu. Giderleri bizim vergilerimizle karşılanıyor ve bizim (yani ülkemizin) bilimsel ve teknolojik gelişimine katkıda bulunmakla görevli. Kravatlı mollalar 2002 Kasım’ındaki genel seçimlerde iktidarı ele geçirir geçirmez TUBİTAK ile ilgilenmeye başladılar. İtiraf edeyim ki TUBİTAK’a niçin bu kadar öncelik tanıdıklarını o zamanlar anlayamamıştım. İktidarları döneminde TUBİTAK yönetimini değiştirmek için kolları sıvamışlardı. İtiraf edeyim ki bu “aculluğun” sebebini anlayamamıştım. Yönetimi değiştirme çabalarında ısrar ettiler ve sonunda Profesör Doktor Nüket Yetiş’i TUBİTAK’ın başına getirdiler. O günlerde başkan ve yardımcıları hakkında bir şeyler okudum. Ama itiraf edeyim ki dikkatli okumadım. AKP mollalarının o “profesörler”de ısrar etmelerinin gerekçesini pek anlayamamıştım.
Sonuç: Uyanık ve kulağı delik gazeteci geçinen bendeniz, AKP’nin TUBİTAK konusundaki ısrarlarını itiraf etmeliyim ki düne kadar “anlayamamıştım”.
Meğer ben, bana “yuf bana” demeliymişim…
Çünkü…
UNESCO, 2009 yılını Darwin yılı ilan etti. 2009 Darwin’in 200. doğum yıldönümü: 12 Şubat 1809 – 12 Şubat 2009. (Laf aramızda ve öğünmek gibi olmasın ama ben de bir 12 Şubatlıyım). Bu yıl, başta Darwin’in artık bir bilim klasiği olmuş “Türlerin Kökeni” adlı kitabı başta olmak üzere Darwin ve Darwinizm üstüne bir kitap, makale, konferans, sempozyum patlaması yaşıyoruz. (Bu arada Türkiye’de ve Türkçede Darwin’i anlamak ve doğru anlamak, “İnsanın atası maymundur” gibi yüzeysel bir değerlendirmeyle yetinmemek, daha da derinleşmek isterseniz “www.evrimianlamak.org” sitesinde bir tur atın. Turun sonunda bana teşekkür edeceksiniz). Eh, bilim dünyası böylesine bir çaba içindeyken yasayla belirtilmiş görevi Türkiye’nin bilimsel ve teknolojik araştırmalarına katkıda bulunmak olan TUBİTAK’ın duyarsız kalması mümkün değildi. Nitekim tam 42 yıldır (Bir daha: Tam 42 yıldır) Türkiye’de lise, üniversite öğrencilerinden bilime, bilimsel gerçeklere meraklı insanlarına kadar çok geniş bir kitleye hurafelerden arınmış bilgi sunan TUBİTAK yayını “Bilim ve Teknik Dergisi” de Darwin için bir özel sayı hazırladı. Kapakta “Darwin 200 yaşında” deniyor ve derginin içinde Darwin’i ve Evrim Teorisini anlatan makaleler yer alıyor…
İdi.
Evet: İdi !…
AKP’nin TUBİTAK’ın tepesine getirdiği bilim (bilim?) insanları basılmış dergiyi daha kapağına bakar bakmaz idama mahkum ettiler. Kapak değiştirildi, “Küresel Isınma” filan gibi bir başlık kondu. İçerdeki Darwin metinleri ayıklandı. “2009 Darwin Yılı”nda TUBİTAK Darwin’i silip attı. Ayrıca derginin bu büyük suçu işleyen yayın yönetmeninin de kellesi uçuruldu…
Böylece “Allah Adem’i yarattı. Sonra Adem’in kaburga kemiğinden (Niye kemikten de etinden kanından filan değil acaba?) Havva’yı yarattı. Havva Şeytan’ın iğvasına uydu (Niye Adem değil de Havva acaba? Kadın olduğu için olsa gerek!) ve Adem’e Cennet’teki yasak meyvayı (Elma niye yasakmış acaba?) yedirdi. Allah da onları cennetten kovup (elma yedi diye niye kovulur ki kişi?) yeryüzüne yolladı…” diye sürüp giden kadim masal yara bere almadan kurtuldu. TUBİTAK da böylece AKP mollalarının dünya görüşüne hizmet etme onuruna kavuştu.
Kravatlı mollaların bundan sonraki adımı TUBİTAK dergisinin başına , “Yaradılış Teorisi” gibi bir adı olan ve pek çok okula !yardımcı kitap” kontenjanından girmeyi başaran zırvaların yazarı Adnan Hoca adlı zatı getirip getirmeyeceklerini bilmiyorum. Getirirlerse “Doğaldır” diyeceğim.
Ama Darwin’in insanlığa bir kez daha hizmet ettiğine de eminim.
Öyle ya bizi “Ergenekon” musibetinin karşısına AKP mollalarını “demokrasi gücü” olarak gösterip veba ile kolera arasında bir seçime zorlayanların abdest tazelemeleri gereken bir olayla karşı karşıyayız. Darwin’in kişiliğinde öncülerinden birini bulan bilim, AKP mollalarının yumuşak karnıdır. “Takke düştü, kel göründü” örneği, fanila sıyrıldı “yumuşak” karın göründü.
En iyisi biz, Evrim teorisinin bir dergi kapağında bile yer almasına katlanamayan mollalara ıslık çalıp 200. doğum yıldönümünde Darwin’i selamlayalım ve bu Tırmık’ı noktalayalım.”

UNESCO, Darwin’in 200. doğum yıldönümü ve “Türlerin Kökeni” adlı eserinin yayımlanmasının 150. yılı nedeniyle 2009’u “Darwin yılı” ilan etti. Tüm dünyanın en önemli bilim kurumları Darwin’i çeşitli aktivitelerle anarken, en prestijli bilim dergileri yazılar yayımladı. TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Dr. Çiğdem Atakuman da, TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin Mart 2009 sayısının kapak konusu olarak belirlediği Darwin ile ilgili yazılara yer verdi. Ancak geçen hafta başında dergi basım aşamasındayken, Yayın Kurulu Üyesi de olan Prof. Dr. Cebeci, son anda bu yazıları dergiden çıkarttı ve Atakuman’ı 6 Mart’ta odasına çağırarak, yayın yönetmenliğinin yanı sıra vekâlet ettiği Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’ndan da aldı. Resmi bildirimin ise kısa süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.

Darwin gitti küresel iklim geldi
Cebeci’nin müdahalesinin ardından Darwin’in yerine, “Küresel İklim Değişikliği” kapak konusu olarak belirlendi. Darwin yazıları dergiden çıkarılmış olmasına karşın, şimdiye değin yayımlanan Darwin ve evrim kuramıyla ilgili kitapların kısa tanıtımlarına dergide yer verildi. Böylelikle Bilim ve Teknik Dergisi, tarihinde ilk defa sansüre uğradı.
20090211-darwin

Atakuman olayı doğruladı
atakumanÇiğdem Atakuman görevden alınması yolundaki haberleri yalanlamadı ancak, “Halen TÜBİTAK çalışanıyım. Konuşmam doğru olmaz” dedi. Derginin değiştirilen mart sayısında Atakuman’ın ismi künyede yer değiştirdi ve “Sorumlu Yazı İşleri Müdürü” olarak yer aldı.

‘Nöbet değişikliği olabilir’
TÜBİTAK’ta nöbet değişikliklerinin olabileceğini belirten Cebeci, Milliyet’in “Müdahalenizle kapak konusu değişti mi? Çiğdem hanımı görevden aldınız mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Ben kapakta Darwin göremiyorum. İç süreçlerimiz sağlıklı şekilde işliyor. Çiğdem hanımın şu anda görevden alındığını sanmıyorum. Görevden almada benim imzam olur mu, olmaz mı bilmiyorum ama yetki başkanın. Ben görevden alamam. Ama talep eder miyim onu da bilemiyorum.”

Tartışılan Kurum
TÜBİTAK yönetiminin şekillenmesi AKP döneminde zaman zaman tartışma konusu oldu. 2004’te vekâleten Başkanlığa atanan Prof. Dr. Nüket Yetiş, 2008’de adı “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu” olarak değiştirilen ve yeniden düzenlenen yapısıyla TÜBİTAK’a bu kez asaleten atandı.

Prof. Cebeci Suudi Arabistan’da çalıştı
Prof. Cebeci, ODTÜ Kimya Mühendisliği’nden mezun oldu. ABD’de doktora yapan Cebeci, önce ODTÜ’de, 1980-1989 arasında da Suudi Arabistan’da Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. 1984’te aynı üniversitenin Hizmet Ödülü’nü alan Cebeci, 1990’da profesör oldu, 2003’te de TÜBİTAK Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

42 yıldır yayımlanıyor
TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi, 42 yıldır, Türkiye’nin ilk ve en önemli popüler bilim dergisi olarak yayın hayatını sürdürüyor. TÜBİTAK 1993’ten itibaren popüler bilim kitaplarını da yayımlamaya başlamıştı.

Evrim iki kez kapak olmuştu
Bilim ve Teknik Dergisi daha önceki yayınlarında sık sık evrim konusuna yer vermişti. Son on yıl içerisinde dergide 59 adet evrimle ilgili makale yayınlanırken, daha önceki iki sayının kapak konusunu da evrim oluşturdu. Derginin Şubat 1999 sayısının kapak konusu ‘Canlıların Evrimi’… Bilim ve Teknik Dergisi, Kasım 2001’de de ‘Evrim Tartışmaları’ kapağıyla okuyucularının karşısına çıktı. TÜBİTAK bünyesinde yayınlanan Popüler Kitaplar serisinde de ‘Darwin ve Evrim Kuramı’na dair yayınlanmış kitaplara yer veriliyor. ‘Üçlü Sarmal, ‘Darwin ve Sonrası’, ‘Darwin ve Beagel Serüveni’ bu seride çıkan kitaplar arasında yer alıyor. Popüler Kitaplardan en son da ‘Yaşam öyküleri’ serisinden Charles Darwin’in biyografisi yayınlandı.

Semavi dinlerle ters düşüyor
19. yüzyılda yaptığı çalışmalarla bilinen İngiliz doğabilimci Charles Darwin, canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ve doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini anlattığı “Evrim Teorisi”yle biyoloji biliminin temelini de oluşturmuştu. Teorisiyle, semavi dinlerin merkezindeki “yaratılış” fikrine ters düştüğü gerekçesiyle eleştirilen Darwin’in “Evrim Teorisi”, insanların, goril ve şempanze gibi maymun türlerine benzerliğini de ortaya koymuştu.

Reklamlar

2 Yanıt to "Aslında Darwin diye bir şey yok ama var gibi de…"

çok güvendikleri allah tepelerinden baksın, inşallah maşallah : )

türk milleti tarih boyunca hiç bu kadar uyumadı. bu kadar tepkisiz bir toplum olmaya devam ettiğimiz sürece daha neleeeer göreceğiz… müstahak bize müstahak!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Mail

Kategoriler

Archive

Mart 2009
P S Ç P C C P
« Şub   Nis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Twitter

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: