Elma+Alt+Shift

Geleceğin ajansının websitesi nasıl olmalı? / Website of the agency of the future

Posted on: Temmuz 12, 2009

Digital McCann‘in Digital Connections bölümünden (aslında her şeyi yapan adamlardan biri) Kasım Zorlu (ve Madde Bağımlısı yazarı), son dönemde çok konuşulan reklam ajanslarının yeni nesil web siteleri ile ilgili güzel bir makaleyi Elma+Alt+Shift okurları için kaleme aldı. Buyrun.

modernistaGeleceği şimdiden yakalamış olan bazı ajansların değişen tüketiciyi anladıklarını somut bir şekilde gösterdikleri yeni nesil websiteleri var. Modernista’nın websitesi bunların en iyi örneklerinden biri, sitenin 7. ve son versiyonu. Modernista, websitesi aracılığı ile kendisini sosyal medya yani tüketicilerin gözünden sunup, kendi blogu haricinde her şeyi kullanıcıların kontrolüne bıraktı. Hatta ajans hakkında çıkan olumsuz haberlerin bile websitesinden yayınlanmasına izin verdi. Ajans, sitesiyle her koşulda toplulukların içinde bulunarak sosyal ve çift yönlü bir iletişim süreci yürütüyor. Ben de dayanamayıp siteyle birlikte gelen facebook fan page’lerinden siteyi ne zaman yenileyip geliştireceklerini sordum, merak işte.

Some of innovative ad agencies use their websites as strategic tools show the community that they understand consumers and their connections to emerging media. Modernista’s 7th edition website is one of these, may be first. The agency shows itself to community through the eyes of the web as they say. They only take tiny protion of the screen and left all the parts to the control of the community. There is high level interaction and zero control. Modernista lets negative news spread through the site too. It has been over a year that this site was online. Modernista refreshes the website for every year. So I asked if they’re coming with something new at their Facebook fanpage.

Modernista’nın websitesi Mart 2008’de ilk yayına girdiğinde çok fazla tartışma yaratmıştı ve bu siteyle birlikte daha iyisi nasıl olur diye hep kafa yormuşumdur. Bunun cevabını geçtiğimiz ay sonunda Crispin Porter Bogusky’den aldım. Bogusky Twitter’dan websitelerini yenilemek üzere oldukları haberini esprili bir şekilde vermişti. CP+B 30 Haziran’da siteyi açtı.

Modernista’s website created a huge buzz when it was online at March 2008. I was wondering about how will other agencies respond to make their websites better. I saw a strong challenge from CP+B. Alex Bogusky, Chairman of CP+B Group had announced that they were rebuilding their website in a humourous way from Twitter. CP+B opened the website end of June.

cp

CP+B sitesi şimdilik “Twitter”, “News”, “Blogs” ve “Bubbled up from us to you” adlı dört bölümden oluşuyor. Şimdilik diyorum çünkü sitenin kodları açık kaynak olacak. Bu dört bölümden sadece üstteki “Bubbled from us to you” bölümü ajans tarafından kontrol ediliyor. Diğer bölümlerin içeriği ise tamamen webdeki içeriğin canlı olarak siteye aktarılması ile oluşuyor. “Merak kediyi öldürür” demiş atalarımız, site yayına girer girmez sistemi denedim. Twitter’dan takip ettiğim Bogusky ailesini yeni websitesinde ötürü tebrik ettim ve 10 saniye sonra sitenin Twitter bölümünde yukarıda da görebileceğiniz üzere mesajım yayınlandı.

CP+B calls the website as an experiment like a giant digital fishing net gathers relevant everything about CP+B and their clients with good and bad. Website has 4 sectionsfor now; Twitter”, “News”, “Blogs” and “Bubbled up from us to you”. I say for now because CP+B says that they like to share everthing so they make codes of website opensource for developers. They only control “Bubbled up from us to you” seciton for their credentials. The other sections stream live content from webspace. As curiosity kills the cat, I sent a reply to tweet of Alex Bogusky about the new website and appeared in the twitter section of the website in the same time.

Benzer yaklaşıma sahip bir ajans websitesi olan booneoakley.com‘u ise bu konu hakkında Friendfeed’e yazdığımda öğrendim. YouTube‘un gelişmiş özelliklerini kullanarak youtube.com a yükledikleri animasyonlarla ajanslarını tanıtan booneoakly’de internet ortamında dikkat çekti. Üç siteyi karşılaştırdığımızda açıklık ve yenilikçilik anlamında geride kalsa da yine de aynı kategoriye sokabiliriz. Nitekim video websitesini gören Jason adlı bir art direktör ajansa yine animasyon video çekerek iş başvurusunda bulundu.

boone

I learned a new website booneoakley.com with a similar idea when I wrote Friendfeed about the subject. The agency crated an interactive YouTube video which is a website from portfolio right through to the contact us page. Booneoakley.com had buzz and its growing. Jason, an art director responded with a animated video to booneoakley and created news with so he had a job interview with the agency.

Yukarıdaki 3 ajans websitesinin ortak noktası tüketici yaşam tarzını, isteklerini anlamış olmaları, çeşitli seviyelerde kontrolü tüketicilere bırakmaları ve web 2.0 teknolojilerini kullanmaya açık olmaları. Modernista bu 3 sitenin en eski olanı, diğer ikisi ise açılalı ancak bir ay olacak. Modernista neredeyse her yıl websitesini yeniliyor bakalım bu yıl nasıl bir yenilik yapacaklar. CP+B ise yeni sitenin kodlarını açık kaynak olarak çok yakında herkesin kullanımına açacağını duyuruyor. CP+B nin kaynak kodunu uzun süredir hayalini kurduğu kişisel websitem için kullanacağım, bir yandan acaba dünyadaki reklamı ve CP+B’yi seven yazılımcıların neler yapacağını da çok merak ediyorum. Genel olarak ajansların websitelerini hızlıca değerlendirdiğimizde ise tüketicinin gerisinde kalmış, kendi içeriğini zorla ittiren, etkileşim ve dinlemeden uzak bir yaklaşımla kurulmuş olduklarını görüyoruz. Bu değerlendirme kesin sonuç olamaz çünkü yukarıdaki örnekleri gören ajanslar da harekete geçme zorunluğu hissedeceklerdir. Bu konuyu araştırırken viral pazarlama uzmanı David Meerman Scott’un Web Ink Now adlı blogunda 2007 Eylül ayında yazdığı yazısını okudum. Acaba David yukarıdaki siteleri nasıl değerlendirir ? Belki bir devam yazısı yazar.

Three agency websites mentioned above have some common points by means of interactivity, suiting standarts of social media platforms, listening to stakeholders. I am waiting for the codes of CP+B group site to build my own personal website that I dream of for a long long time also curious about what will developers do with CP+B website. When we visit websites of the agencies we see a lot of focus on flash design, weak interactivity and content. We don’t need to drive a concrete solution from here but it is true that ad agencies must shift their efforts to show that they understand consumers’ needs about usability and reaching information in more functional ways via their websites. While I was searching for this subject I read blog entry of David Meerman Scott which is very insightfull and there are lots of comments for the entry. David is an expert and speaks about social media and viral marketing. I wonder if David will update his entry or blog a part two.

Reklamlar

3 Yanıt to "Geleceğin ajansının websitesi nasıl olmalı? / Website of the agency of the future"

You found some great sites. I look forward to updating my analysis.

Best, David

Mükemmel bir analiz olmuş. Dikkate alacağız. Elinize sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Mail

Kategoriler

Archive

Temmuz 2009
P S Ç P C C P
« Haz   Ağu »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Twitter

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: